Zielony Sport jest właśnie dla Ciebie!

Orientację sportową możesz uprawiać w każdym wieku, bez względu na to, czy lubisz biegać, jeździć na rowerze, nartach, czy poruszasz się na wózku inwalidzkim . Jest to sport zarówno dla osób, które chcą wyczynowo trenować jak i dla tych, które pragną po prostu aktywnie spędzić czas na łonie natury.


Jak zacząć?

W Polsce jest wiele klubów, które prowadzą zajęcia z orientacji sportowej oraz biegowe. Pamiętaj, że nie musisz od razu wchodzić z mapą w las! Czasem po prostu warto znaleźć kompanów na wieczorne wybieganie lub ćwiczenia w parku, a tajniki nawigacji w terenie można poznać później.

W całej Polsce organizowanych jest wiele startów w orientacji sportowej. Na co więc czekasz?! Sprawdź kalendarz zawodów by znaleźć najbliższe z nich!

W Polsce jest również spora sieć stałych punktów kontrolnych w lasach i parkach. Wystarczy w wydrukować mapę i podjąć wyzwanie.

Możesz również znaleźć mapę w Twojej okolicy i skontaktować się z jej właścicielem, aby Ci ją przesłał.


Uwolnij swój potencjał i poznaj sport dla siebie! Żadna inna aktywność nie zaraża tak pasją i energią całe rodziny i pokolenia!

  Dołącz do nas!
Oświadczenie Zarządu PZOS

1. Zasady kwalifikacji do Mistrzostw Europy w BnO zostały opublikowane na stronie PZOS 17 grudnia 2020 r. 

2. W związku z odwołaniem zawodów Euromeeting w Czechach, na wniosek trenera KNS w BnO, 22 marca zostały opublikowane zmienione zasady kwalifikacji do EOC-a. Zgodnie z nimi kwalifikacje uzyskują zwycięzcy biegu kwalifikacyjnego, pozostałe osoby wybierane są z decyzji trenera.

3. Do przedstawionych zasad kwalifikacji nikt nie wniósł uwag, z wyjątkiem wniosku Zarządu UNTS, który wpłynął do biura PZOS od Pani Joanny Parfianowicz 26 marca. Wniosek dotyczył zmiany terminu kwalifikacji i został uzasadniony panującą sytuacją epidemiczną. 27 marca Zarząd PZOS wysłał odpowiedź podtrzymującą termin kwalifikacji. W kontekście panujących ograniczeń, aby umożliwić start wszystkim zainteresowanym, Zarząd PZOS zdecydował o czasowym powołaniu do kadry wszystkich osób, które chcą uczestniczyć w kwalifikacjach, a w niej nie są.    

4. 29 marca (na 3 dni przed biegiem kwalifikacyjnym) do Zarządu PZOS wpłynęły prośby od Pani Joanny Parfianowicz odnośnie otwartych biegów kwalifikacyjnych. Pierwsza dotyczyła organizowania ich w weekendy, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym start. Druga dotyczyła zachowania zasad fair play i przeprowadzania kwalifikacji przez niezależne ekipy, niezwiązane z zawodnikami. W odpowiedzi, 30 marca, przypomniana została grudniowa data publikacji terminu kwalifikacji i braku uwag co do niej. W kontekście organizowania kwalifikacji przez niezależne ekipy, Zarząd wyraził zaufanie wobec obecnego sztabu trenerskiego oraz podkreślił, że bierze odpowiedzialność za prowadzone działania, a trenerzy będą odpowiadać przed Zarządem.

5. 7 kwietnia trener KNS w BnO przedstawił Zarządowi wraz z uzasadnieniem propozycję składu na EOC-a. Po wymianie opinii Zarząd PZOS zatwierdził proponowany skład. Informacja została przekazana 13 kwietnia zwrotnie do trenera KNS oraz opublikowana na stronie PZOS.

6. 14 kwietnia Pani Joanna Parfianowicz – w imieniu UNTS – poprosiła o dołączenie do składu reprezentacji na EOC-a zawodniczki Zuzanny Parfianowicz. Prośba została obszernie umotywowana. Nie było mowy o źródłach finansowania przedmiotowego wyjazdu. Po wymianie opinii, 23 kwietnia, Zarząd PZOS poinformował o podtrzymaniu swojej wcześniejszej decyzji dotyczącej zaproponowanego przez trenera składu.

7. 26 kwietnia Piotr Parfianowicz skierował do prezesa PZOS pytanie o możliwość wyjazdu na EOC-a Zuzanny Parfianowicz na własny koszt. 27 kwietnia (g. 13:38) prezes PZOS poinformował, że sprawa zostanie poruszona 28 lub 29 kwietnia na Zarządzie PZOS, a odpowiedź zostanie udzielona do 30 kwietnia.

8. 27 kwietnia (g. 19:48) Zuzanna Parfianowicz poinformowała mailowo prezesa PZOS, że dowiedziała się o wniosku Piotra Parfianowicza dotyczącym jej odpłatnego wyjazdu na EOC-a, jednak ta sprawa nie była z nią konsultowana i prosi, aby Zarząd PZOS nie brał tego wniosku pod uwagę.

9. Sprawa została zamknięta.

10. Korespondencja Piotra Parfianowicza z 6 maja do Zarządu PZOS, w której poinformował, obszernie uzasadniając, o rezygnacji z udziału w sztafetach podczas międzynarodowych cywilnych imprez głównych, była konsekwencją podjętych wcześniej decyzji.

11. Zarząd PZOS pragnie podkreślić, że wszystkich kadrowiczów obowiązują przyjęte w 2021 r. zasady, zgodnie z Harmonogramem działań i obowiązków w ramach kadr. Dokument został przyjęty przez Zarząd PZOS, Biuro PZOS, Komisję Wychowania i Dyscypliny, Radę trenerską, trenerów kadr NBnO, OP i RJnO oraz Radę zawodniczą. W świetle obowiązujących zasad, zachowanie Piotra Parfianowicza będzie podlegało ocenie Komisji Wychowania i Dyscypliny.

12. Zarząd PZOS ubolewa, że w przypadku odmiennych zdań dotyczących przedmiotowej sytuacji, po wyczerpaniu wszystkich możliwości uargumentowania swoich racji, zastosowana forma przekazu (dotarcie do możliwie szerokiej grupy odbiorców w mediach społecznościowych, nie zawsze uświadomionej w sprawie), w kontekście rozpoczynających się Mistrzostw Europy Seniorów w BnO, znacznie utrudnia zawodnikom komfortowe przygotowania.


Zarząd PZOS

2021-05-11 10:31    Zarząd PZOS


MP w nocnym i średniodystansowym BnO
Gdy emocje już opadną... MP w Szydłowcu
Pierwsze medale rozdane, pierwsze Mistrzostwa Polski w sezonie już za nami. Pierwsze przetarcia, pierwsze wielkie niespodzianki...

2021-05-10 18:47    Natalia Filipczak


Zmiana terminu Zjazdu na 29 maja

W związku z sytuacją epidemiczną i głosami ze środowiska oraz chęcią przeprowadzenia Zjazdu dla możliwie szerokiej grupy delegatów, Zarząd PZOS podjął decyzję o przesunięciu Sprawozdawczego Krajowego Zjazdu Delegatów na 29 maja br. - po Mistrzostwach Polski w Klasycznym BnO. 

Po ustaleniu szczegółów odnośnie lokalizacji i godziny, informacje zostaną opublikowane na stronie PZOS oraz rozesłane do klubów.

Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy na spotkanie. 


2021-05-09 19:37    Zarząd PZOS


Sztab szkoleniowy KNJ w BnO

Na podstawie złożonych ofert i uzgodnień Zarząd PZOS zdecydował o powołaniu osób do współpracy z I trenerem KNJ w BnO Agatą Porzycz.
II trener - Adam Gąsiorowski
Asystenci - Justyna Kostrzewska, Fryderyk Pryjma, Krzysztof Rzeńca
W zakresie fizjoterapii, psychologii sportu i masażu z kadrą w dalszym ciągu współpracować będą Paweł Zimoń, Joanna Sajnog i Zbigniew Porzycz. 
Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy. 


2021-05-04 14:16    Zarząd PZOS


Nazwa/Rozdział
Dodano
Pliki

CTZ 2022 - stan na dzień 08.04.2021

Centralny Terminarz Zawodów

21-04-08

Kwalifikacje do EOC KNS

Powołania Kadra Narodowa

21-04-07

Plan strategiczny długookresowego rozwoju KNS w BnO

Kadra Narodowa

21-04-03

Zasady powoływania do Kadry Narodowej w Orientacji Precyzyjnej w 2022 r.

Kadra Narodowa

21-04-02

Zasady kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Orientacji Precyzyjnej 2021 r.

Kadra Narodowa

21-04-02

Regulaminy Sportowe Rowerowej Jazdy na Orientację na 2021 r.

Regulaminy i przepisy sportowe

21-04-02

Przepisy Rowerowej Jazdy na Orientację 2021 r.

Regulaminy i przepisy sportowe

21-04-02

Przepisy Narciarskiego Biegu na Orientację 2021 r.

Regulaminy i przepisy sportowe

21-04-02

Regulaminy Sportowe Narciarskiego Biegu na Orientację 2021 r.

Regulaminy i przepisy sportowe

21-04-02

Regulamin Licencyjny PZOS

Ogólne

21-03-25


Nowości na stronie:

2020-09-23

1. Poprawe wyświetlanie nazwiska, kategorii i klubu w rankingu za poprzednie lata

2. Optymalizacja w wyświetlaniu wyników

3. Dodanie archiwum newsów

4. Bugfix


2020-08-11

1. Dodanie informacji o rankingu za ostatnie 365 dni oraz aktualnej licencji w zgłoszeniach.

2. Bugfix


2020-07-11

1. Dodanie rankingu za ostatnie 365 dni.


2020-01-02

1. Optymalizacja wyświetlania rankingu

2. Poprawki w wyświetlaniu kadry narodowej

3. Możliwość importu zawodników w formacie xml  IOF 3.0

4. Bugfix 


2019-10-06

Dodanie panelu adminstracyjnego dla osób obsługujących wyniki na zawodach.

Dodanie możliwość dzielanie się artykułami.2019-09-06

Dodawanie, liczenie  i wyświetlanie rankingu przybiera ostateczną formę. Teraz pozostało wyłapywanie drobnych błędów.

Niestety wciąż brakuje większości wyników, przez co ranking nie odzwierciedla jeszcze stanu faktycznego. Gorąco zachęcam wszystkich organizatorów do przesyłania wyników zgodnych z Regulaminem Rankingu.

Istnieje mozliwość dodawania wyników WRE. Przypominam jednak, że zgodnie z Regulaminem Rankingu (punkt I.7) to zainteresowany zawodnik musi taki wynik przesłać.

Dodana została również możliwość dodawania informacji o przetargach. Obowiązujące oferty zostaną dodane wkrótce.

/Aleksander Bernaciak


2019-08-07

Nowy panel Jak zacząć przeznaczony nie tylko dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z orientacją, ale również dla wszystkich, którzy chcą odnaleźć najbliższe zawody lub mapy w danej okolicy. Pamiętaj, że możesz przeciągnąć i upuścić wyszukiwaną lokalizację.2019-06-03

1. Dodawanie wyników przez administratorów

2. Wyswietlanie wyników

3. Bugfix

2019-05-28

1. Dodanie wykazu map

2. Bugfix


2019-03-17

1. Możliwość dodawania numeru PESEL przez kluby, dane widoczne tylko dla administratorów

2. Dodanie informacji o kadrze  narodowej przy widoku szczegółowym zawodnika

3. Konieczność wyrażenia zgody przy dodawaniu zgłoszeń zawodników niezarejestrowanych

4. Bugfix


2019-03-13

1. Edycja email, nr si bezpośrednio z listy

2. Możliwość dodania zawodnika niezarejestrowanego przed administratorów

3, Bugfix


2019-02-08 - 2019-03-12

1. Bugfix

2. Bugfix

3. Bugfix


2019-02-07

1. Import danych kartografów, sędziów, budowniczych tras oraz trenerów

2. Dodanie widoku szczegółowego dla kartografów, sędziów, budowniczych tras oraz trenerów

3. Dodanie widoku szczegółowego dla okręgowych związków

4. Bugfix


2019-02-05

1. Dodanie administracji sędziów

2. Dodanie administracji budowniczych tras

3. Dodanie administracji trenerów

4. Bugfix


2019-01-27

1. Poprawienie edytowania wykazu zawodników

2. Pierwsza wersja kompatybilności WCAG 2.0

3. Bugfix


2019-01-22

1. Dodanie kadry narodowej

2. Bugfix

2019-01-14

1. Dodanie nowych parametrów do etapów zawodów

2. Poprawa wyświetlania kalendarza i zawodów


2019-01-11

1. Administracja kogo zawodnik może zgłaszać na zawody

2. Dodanie edycji licencji zawodnika

3. Dodanie edycji licencji clubu

4. Dalesze zmiany po testowaniu przez WD


2019-01-06

1. Dodanie info ostatnio dodanych plikach

2. Podstrona CTZ

3. Bugfix po testowaniu przez WD

2018-12-11

1. Dodanie info RODO

2. Pierwsza wersja liczenia rankingu

3. Konto dla obsługi SI

4. Dodanie obsługi wyników


2018-12-05

1. Pierwsza wersja dodawania wyników w standardzie IOF

2. Wyświetlanie wyników


11-26

1. Dodanie wykazu terenów zamkniętych

2. Generowanie nowego dostępnego numeru zawodnika, sprawdzanie  czy numer unikatowy przy edycji


2018-11-01

1. Dodanie kartografów

2. Dodanie obsługi składek dla kartografów

3. Dodanie obsługi przesyłania konta dla kartografów


2018-10-31

1. Eksportowanie zgłoszeń w XMLu w standardzie IOF v3.02018-10-30

1. Dodanie przypomnienia hasła dla zawodnika lub klubu

2. Dodanie jak otrzymać dane do logowania

3. Akceptacj cookies i polityka prywatności

4. Pokaż mi drogę dla zawodów i klubów

5.Dodanie władz2018-10-25

1. Dodanie OZOS

2. Dodanie połączenia zawodów z organizatorami (kluby, OZOSy)

3. Poprawa edycji zawodów z poziomu konta klubowego


2018-10-18

1. Dodanie kontaktu do PZOS

2. Dodanie materiałów do pobrania

3. Dodanie o serwisie


2018-08-02

1. Ułatwienia w dodawaniu kategorii do zawodów


2018-07-30

1. Dodawanie zgłoszeń z konta zawodnika

2. Wyswietlanie zgłoszeń dla zawodnika2018-07-27

1. Dodawanie kategorii do etapów

2. Dodanie terminu zgłoszeń do etapu

3. Dodawanie zgłoszeń z konta klubowego

4. Wyświetlanie zgłoszeń w widoku szczegółowym zawodów


2018-07-20

1. Dodanie edytowalnych zakładek: Osiągnięcia, Historia, O nas


2018-07-13


1. Dodanie widoku szczegółowego map

2. Drobne zmiany w widoku głównym


2018-07-12


1. Dodanie widoku szczegółowego zawodów

2. Dodanie zakładki z komunikatami na stronie głównej

3. Zmiana wyglądu widoku szczegółowego newsów


2018-07-10

1. Zmian nawigacji w nagłówku

2. Dodanie informacji jak zacząć


2018-02-04

1. Wyświetlanie profilu po zalogowaniu jako zawodnik

2. Administracja własnego profilu zawodnika

3. Wysyłanie danych do logowania dla zawodników z kont klubowych


2018-02-03

1. Widok szczegółowy zawodnika

2. Wyświetlanie urodzin zawodników

3. Wysyłanie danych do logowania dla zawodników z kont administratorow


2018-01-30

1. Edycja zawodników przez klub


2018-01-29

1. Widok szczeółowy klubu

2. Poprawa widoku wszystkich klubów

2. Panel administracyjny dla klubu

3. Edycja klubu przez klub


2018-01-14

1. Ogarnięcie wyświetlania składek


2017-12-17

1. Tworzenie kont klubowych

2. Wysyłanie maila z danymi do logowania

3. Pierwsza wersja Mojej Strony dla klubu

4. Fix przy błędnym logowaniu


2017-12-16

1. Składki zawodników

2. Odpowiednie wyświetlanie zmian nazwiska, klubu i kategori w zawodnikach


2017-11-26

1. Import zawodników (test na WKS Śląsk)

2. Ogarnięcie zmian nazwiska, klubu i kategori w zawodnikach

3. Liczenie nominalnej kategorii


2017-11-14

1. Dodawanie plików do zawodów

2. Możliwość usuwania plików

3. Poprawa stopki


2017-11-12

1. Dzieł komunikaty

2. Dział regulaminy

3. Dodawanie wielu plików


2017-11-11

1. Administracja -Documenty

2. Administracja - Rozdziały


2017-11-10

1. Stopka

2. Administracja - dodanie modulu FileInput

3. Administracja - dodanie modulu combobox


2017-11-09

1. Administracja zawodników

2. Wykaz zawodników


2017-11-07

1. Kluby - pierwsza wersja dodawania składek

2. Admin -rozdzielenie uprawnieś dla admina i sysadmina


2017-10-07

1. Ranking - mockup

2. Zawody - poprawki w tabeli


2017-09-29

1. Dodanie klubów z kontaktem i lokalizacją

2. Sortowanie, filtrowanie tabel

3. Administracja: importowanie klubów


2017-09-26

1. Edytowalne treści

2017-09-24
1. Wyświetlanie klubów

2. Możliwość wprowadzenia lokalizacji klubu przed administratora