Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
Bieg na orientację produktem turystycznym… Niemożliwe?- A jednak!
2009-10-13
Prosimy o zapoznanie się z bardzo interesującą inicjatywą, która realizowana jest w Powiecie Wieruszowskim. Jednocześnie serdecznie zapraszamy wszystkich, chcących podzielić się relacjami z podobnych projektów na łamach ORIENTpress.
W Powiecie Wieruszowskim (woj. Łódzkie) powstają stałe trasy do biegu na orientację. Pomysł nie jest nowy, ale jest to na pewno pierwsza taka inwestycja w Polsce zakrojona na tak dużą skalę! W projekt zaangażowanych jest bardzo wiele osób i instytucji od Starostwa Powiatowego zaczynając, przez nadleśnictwo i gospodarstwa agroturystyczne, a na naszych klubach biegu na orientację kończąc!

Skąd ten pomysłNa terenie powiatu wieruszowskiego funkcjonuje obecnie 5 klubów bieguna orientację, z których tym najbardziej znanym do tej pory był MUKS Junior Ochędzyn i trener klubu Adam Śliwakowski, którego myślę że nie trzeba nikomu przedstawiać. To właśnie osoba Pana Adama skłoniła władzę powiatu do podjęcia tematu „stałych tras do biegu na orientację”. I tak Starostwo Powiatowe w Wieruszowie stało się realizatorem projektu, a nasze kluby biegu na orientacje wykonawcami i doradcami tak, aby to wszystko miało ręce i nogi.

Pan Andrzej Szymanek - Starosta Powiatu Wieruszowskiego. Niezwykle zaangażowany w realizację projektu

Jak wygląda sieć stałych tras do biegu na orientację


Sieć będzie obejmowała aż 6 map do biegu na orientację na terenie powiatu wieruszowskiego. Na każdej mapie będzie po 35 punktów . Punkty w lesie będą stanowiły słupki drewniane o wysokości 1 m z perforatorem u góry oraz  charakterystycznymi biało pomarańczowymi lampionami umieszczonymi w górnej części słupka.

Jakie są zalety


Większość gospodarstw agroturystycznych znajduje się bezpośrednio na mapie, albo w jej najbliższym otoczeniu, co za tym idzie nie ma problemu z dojazdami do obszaru leśnego. Wystarczy tylko wybrać gospodarstwo agroturystyczne i wszystko jest pod ręką! Istnieje również baza hotelowa z możliwością zakwaterowania większych grup.

Mapy pod względem stopnia trudności są zróżnicowane. Są zarówno obszary o bardzo dobrej przebieżności z ciekawą rzeźbą terenu, ale są również i tereny trudniejsze do nawigacji – podmokłe i o gęstej szacie roślinnej. Dla każdego coś dobrego! Jest to miejsce wymarzone na krótkie weekendowe wypady. Powiat wieruszowski leży przy drodze krajowej E8, to jest trasa Warszawa-Wrocław. Z Wrocławia jest do nas 100 km, z Łodzi podobnie, z Poznania 180 km, tak więc z każdego miejsca blisko!

Dostępność map

Mapy dostępne będą w gospodarstwach agroturystycznych, w punkcie informacji turystycznej w Wieruszowie oraz w trzech dużych punktach gastronomiczno- hotelowych przy drodze krajowej nr 8. Jest to dopracowane tak, aby każdej osobie przybywającej z zewnątrz łatwo było dostać mapę .

A gdzie tu produkt turystyczny?

Pokrótce przedstawiliśmy informacje ważne dla każdego orientalisty, ale należy również wspomnieć o tym, że do każdej mapy dołączona będzie karta startowa, na której turyści będą mogli w dowolnym okresie czasu zaliczać kolejne punkty kontrolne pieszo, rowerem czy też w jeszcze innej wymarzonej formie. Ale by zmotywować turystów ustanowiono coś na wzór odznak PTTK…

OPOS- Odznaka Powiatowego Orienteeringu Sprawnościowego

Otóż ta forma dodatkowej motywacji na pewno pozytywnie wpłynie na wszystkich zainteresowanych aktywną formą spędzania wolnego czasu. Odznaka została ustanowiona w trzech stopniach: brązowym, srebrnym i złotym. W ciągu roku można zdobyć tylko jeden stopień odznaki. I tak aby uzyskać brązowy stopień w ciągu roku trzeba zaliczyć jedną mapę i 30 z 35 punktów znajdujących się na tej mapie, aby uzyskać srebrny w drugim roku trzeba zaliczyć dwie mapy i podobnie na każdej 30 z 35 punktów kontrolnych, a złota odznaka to już 3 kolejne mapy i również na każdej trzeba zaliczyć 30 z 35 punktów. Być może i dla Was to będzie dodatkowa motywacja do przybycia do nas!

Zapraszamy na wspaniałe pole treningowe

Powiat Wieruszowski stara się na różnych frontach zaprezentować swój produkt turystyczny, a my zawodnicy i działacze biegu na orientację zachęcamy Was gorąco na nasze tereny. Poniżej w załączonym pliku można pobrać szczegółową ofertę przygotowaną przez Starostwo Powiatowe W Wieruszowie.

W razie pytań odnośnie projektu prosimy o kontakt na e-mail Damiana Cegiełki: sprinter125@wp.pl
~Damian Cegiełka i Mateusz Rejniak
10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 208.10 Grand Prix Polonia - Etap 1
Domagała PatrycjaKleczewska KlaudiaKula AgataLibner WojciechMichalska NadiaMoszyńska KatarzynaOdolecki FilipSzala MałgorzataTopolewska WeronikaUsowski MateuszWicha KatarzynaWesołowski RafałWicha IwonaZych LeszekŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies