Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[BnO - MP: bieg nocny i średniodystansowy] 8 z 10!
2018-10-22

Image title

Aleksandra Hornik powtórzyła swój wyczyn z 2017 roku i wygrała indywidualnie mistrzostwo Polski w czterech z pięciu konkurencji w K21. Do posiadanych już tytułów w sprincie i klasyku, w miniony weekend dołączyła także złota w biegu średniodystansowym i biegu nocnym! W M21 najcenniejszymi zdobyczami podzielili się Wojciech Kowalski oraz Michał Olejnik.

Wynik Hornik oznacza, że na dziesięć ostatnich konkurencji indywidualnych zawodniczka WKS Grunwaldu Poznań wygrała aż osiem. To dominacja nienotowana jeszcze w historii Mistrzostw Polski, nawet w czasach Anny Górnickiej-Antonowicz i Barbary Bączek-Motały. A trzeba tu dodać, że Aleksandra Hornik wygrała też z koleżankami i kolegami obie konkurencje sztafetowe w dwóch ostatnich sezonach. Licznik wskazuje więc dwanaście mistrzowskich tytułów w tym okresie dla zawodniczki z Wielkopolski!

Tym razem w biegu nocnym była lepsza o 8 minut 40 sekund od następnej konkurentki. Stała się dzięki temu pierwszą zawodniczką w historii, która wygrała w tej specjalności w dwóch sezonach z rzędu. Tytuł wicemistrzowski zdobyła Ewa Gwóźdź. To jej pierwszy medal w tej konkurencji od złota wywalczonego w 2014 roku. Za to w bieżącej edycji już drugi bieg z rzędu przyniósł identyczne zestawienie pierwszej dwójki. W klasyku bowiem także te dwie zawodniczki obsadziły dwie pierwsze lokaty. Na trzecim miejscu wylądowała - pierwszy raz indywidualnie w tym sezonie na podium - klubowa koleżanka mistrzyni - Maria Gorczyca

Wśród mężczyzn podium zmieniło się diametralnie w porównaniu z sezonem 2017. Na "pudle" w ostatni weekend nie znalazł się żaden z zawodników, którzy zdobyli medale w poprzedniej edycji. Wygrał Wojciech Kowalski, dla którego to już druga konkurencja z rzędu zakończona tytułem, po klasyku. W biegu nocnym ostatnio triumfował w 2016 roku. Na drugim miejscu tym razem rywalizację ze stratą 4 minut 12 sekund zakończył Bartosz Pawlak. W mijającym sezonie nie udało mu się ani razu wygrać konkurencji indywidualnie podczas MP. Brąz wywalczył Mikołaj Dutkowski - dla niego to już drugi dystans z rzędu z medalem. Ubiegłoroczny mistrz Polski, Rafał Podziński uplasował się na piątej pozycji. 

Aleksandra Hornik oraz Ewa Gwóźdź wywalczyły medale też w biegu średniodystansowym. Tym razem jednak rozdzieliła je jeszcze Agata Stankiewicz. Zresztą wyprzedziła ona Gwóźdź o zaledwie cztery sekundy! Obie zaś straciły do triumfatorki nieco ponad minutę. Dla Agaty Stankiewicz to pierwszy medal na tym dystansie w K21. W tym sezonie indywidualnie wywalczyła zaś złoto i dwa srebrne krązki! Ewa Gwóźdź ostatnio stała w tej konkurencji na podium natomiast w 2016 roku, gdy tak jak teraz wywalczyła brązowy medal.

W M21 podwójny triumf odnieśli przedstawiciele WKS Grunwald Poznań. Michał Olejnik o dwie i pół minuty pokonał bowiem Bartosza Pawlaka. Nowo kreowany mistrz Polski w tej konkurencji poprzednio stał na podium w 2016 roku, gdy wywalczył srebro. Złoto to jednak dla niego pierwszyzna. W tym sezonie zwyciężył zaś także w biegu długodystansowym. Pawlak na podium w "middle'u" powrócił zaś po trzech latach przerwy - ostatnio udało mu się to w 2015 roku (brąz). Trzecie miejsce przypadło tym razem w udziale weteranowi - Marcinowi Richertowi. O prawie czterdzieści sekund wyprzedził on ubiegłorocznego brązowego medalistę - Mateusza Wensława. Obrońca tytułu, Wojciech Kowalski, zakończył rywalizację tym razem na 9. lokacie.

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 2
Bitner MarcinFormella KorneliaGadecki MichałGrono MiłoszHyjek AdamKurek JolantaKreft OliwiaKrzywda TomaszMikołajczak JuliaPaszyński JózefPerduta AleksandraSzamota OtyliaSchmidt AnnaWoźniak JanŁubis MichałŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies