Polski Związek Orientacj Sportowej
 • CTZ: MP w NBnO
  Kiedy: 02.03 do 03.03.2019
  Gdzie: Nová Ves areál SKP (Czechy)
  Biuletyn zawodów jest dostępny http://zielonysport.pl/pliki/MPNBnO2019_Biuletyn_1.pdf
 • CTZ: MP, MPM długodystansowy BnO - etap 1
  Kiedy: 2019-03-31
  Gdzie: Bochnia
  Zapraszamy na Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - czyli tzw. longa. W tym roku o medale najlepsi walczyć będą w okolicach Bochni. Świetny teren, ciekawe i trudne trasy - zapraszamy!
 • CTZ: MP, PN RJnO
  Kiedy: 25.05 do 26.05.2019
  Gdzie: Otrębusy
  .
 • CTZ: Silesia O-Cup
  Kiedy: 28.06 do 30.06.2019
  Gdzie: Bytom
  4 niezwykłe biegi w 3 dni w samym sercu Górnego Śląska. Zróżnicowane tereny i ciekawe trasy. Czy jest lepszy sposób aby rozpocząć wakacje?
 • Puchar Warszawy 2018
  Kiedy: 05.10 do 06.10.2019
  Gdzie: Warszawa
  .
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[BnO - MŚ] Sprinterska klasa!
2018-08-14

Image title

Dobiegły końca Mistrzostwa Świata w Biegu na Orientację, które odbywały się na Łotwie. Sprinterska część tych zawodów – zarówno indywidualnie, jak i drużynowo – przyniosła Polakom spore powody do zadowolenia. Nieco gorzej poszło im natomiast w leśnych konkurencjach tej imprezy.


SPRINT


W sprincie indywidualnym rozpoczynającym całe MŚ do finału zakwalifikowało się wszystkich pięcioro Polaków! Poza nimi jeszcze tylko Brytyjczykom, Norwegom, Szwedom i Rumunom (reprezentowanych akurat przez jednego uczestnika zmagań) udało się wprowadzić do decydującego starcia wszystkich wystawionych zawodników. Najlepiej w fazie eliminacyjnej spośród biało-czerwonych wypadł Piotr Parfianowicz, który zajął trzecie miejsce w swej serii. Agata Stankiewicz oraz Aleksandra Hornik były szóste, Michał Olejnik dobiegł na dwunastym miejscu, zaś Zuzanna Kubicka uplasowała się na ostatniej lokacie premiowanej kwalifikacją (15.).


Finał również wypadł znakomicie ze strony biało-czerwonych. Hornik dobiegła z 16., a Parfianowiczem z 18. wynikiem w całej stawce zmagań. Zawodniczka WKS Grunwald była więc bardzo blisko powtórki swego najlepszego rezultatu w karierze - a zarazem w historii startów Polek w sprincie - czternastej pozycji sprzed dwóch lat. Wyżej od wyniku osiągniętego przez liderkę polskiej kadry na Łotwie na liście najlepszych polskich rezultatów w tej konkurencji plasują się jeszcze tylko 14. miejsce Moniki Depty z 2005 roku i 15. lokata Barbary Bączek-Motały z 2003 roku.


Parfianowicz ze swoim osiemnastym miejscem "wbił się" natomiast na drugą pozycję w historii występów męskiej części reprezentacji Polski w sprincie. Tu numerem jeden od dziewięciu lat pozostaje wynik Wojciecha Kowalskiego (14.). Pobił zarazem swoje najwyższe osiągnięcie w karierze na zawodach rangi MŚ. 


Ale nie tylko ta dwójka zdobyła punkty do klasyfikacji PŚ w tym starciu. Wszyscy pozostali zawodnicy z biało-czerwoną flagą na piersiach bowiem także finiszowali w TOP-40! Michał Olejnik dobiegł na 26. miejscu, Agata Stankiewicz była 30., a Zuzanna Kubicka - 39. Dla całego tercetu to najwyższe osiągnięcia w karierze a mistrzostwach świata. Po raz ostatni piątce Polaków udało się zapunktować w starcie rangi MŚ w 2003 roku, ale było to w biegu na dystansie średnim (Anna Górnicka-Antonowicz, Barbara Bączek-Motała, Janusz Porzycz, Robert Banach, Monika Depta). W sprincie ta sztuka udała się po raz pierwszy. Więcej zawodników w TOP-40 mieli w tej konkurencji na Łotwie tylko Szwajcarzy, Norwegowie, Szwedzi i Brytyjczycy (po sześcioro).SZTAFETA SPRINTERSKA


Dobra forma indywidualna przełożyła się na zmagania drużynowe. W sztafecie sprinterskiej Polacy w składzie Parfianowicz – Stankiewicz – Bartosz Pawlak – Hornik uplasowali się na dziewiątej lokacie wśród trzydziestu trzech zespołów. Zaczęło się od dwunastego miejsca na pierwszej zmianie. Piotr Parfianowicz na swoim odcinku przesunął jednak Polaków na ósmą pozycję, co stanowiło najwyższą lokatę biało-czerwonych w strefie zmian w tym starcie. Biegacz z Warszawy osiągnął czwarte miejsce swojego etapu, co także było najlepszym indywidualnym osiągnięciem podopiecznych Dawida Stefańskiego w tej sztafecie. Kończący duet utrzymał miejsce w TOP-10, ostatecznie finiszując na 9. miejscu. 


To najlepszy w historii wynik Polaków w tej konkurencji! W drużynowych odmianach BnO lepiej zaś wypadali tylko w sztafecie męskiej w 2009 roku (Wojciech Dwojak, Robert Banach, Wojciech Kowalski - 6.) i 1997 roku (Janusz Porzycz, Paweł Moszkowicz, Robert Banach, Sławomir Woźniak - 8.) oraz sztafecie żeńskiej w 2003 roku (Anna Górnicka-Antonowicz, Barbara Bączek-Motała, Monika Depta – 7.).DYSTANS ŚREDNI, KLASYK


W konkurencjach leśnych nie było już tak różowo, choć w każdym z indywidualnych startów w TOP-40 finiszowała co najmniej dwójka Polaków. U kobiet za każdym razem najlepszy rezultat osiągała Aleksandra Hornik. Na dystansie średnim przybiegła ona na trzydziestym piątym miejscu, a w klasyku poprawiła się o jedną lokatę. W tym drugim starcie w TOP-40 znalazła się jeszcze jednak Polka - Hanna Wiśniewska. Zakończyła ona te zmagania na 38. pozycji. To były już jej trzecie MŚ z rzędu z lokatą w najlepszej "czterdziestce" w klasyku.


Najwyższy indywidualny wynik na dystansach leśnych z Polaków osiągnął jednak Bartosz Pawlak. Znalazł się on na trzydziestym drugim miejscu na dystansie średnim. To był jego trzeci start z rzędu w tej konkurencji na MŚ z punktami w klasyfikacji PŚ. W klasyku trzydziesty siódmy był natomiast Michał Olejnik. To jego drugi najlepszy wynik w karierze na MŚ w konkurencjach leśnych. Po raz pierwszy też w jednej edycji tej imprezy dwukrotnie uplasował się w TOP-40 indywidualnie.SZTAFETA


W sztafecie lepiej wypadły panie. W składzie Stankiewicz - Wiśniewska - Hornik uplasowały się na siedemnastym miejscu. Indywidualnie najlepsza z nich okazała się ta ostatnia, która zajęła piętnastą pozycję na swym etapie. To jednak spadek w porównaniu z poprzednim rokiem o jedną lokatę. U mężczyzn jednak pikowanie w dół klasyfikacji okazało się jednak jeszcze boleśniejsze. Rok temu dobiegli oni na dwunastym miejscu w składzie Olejnik - Pawlak - Kowalski. Tym razem ostatniego z nich zastąpił Parfianowicz. Skończyło się na dziewiętnastej pozycji, choć po zmianie Olejnika Polacy plasowali się nawet na dziewiątej lokacie. Pawlak obsunął się na 14. miejsce, a dalsze pięć pozycji stracił Parfianowicz.

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.28 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskieo w BnO - Dystans średni10.27 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego - sprint10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 WCup 4 - Middle10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.16 WRE: Czech Champioships - Long09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO
Brożyński OliwierJasnowska GrażynaKopydłowski IzabelaKrochmal TomaszKoniuszy JoannaLechowska AgataNowak BartoszPonkało JakubRotter DanielSzafarewicz KatarzynaWapiński BarbaraŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies