Polski Związek Orientacj Sportowej
 • CTZ: MP w NBnO
  Kiedy: 02.03 do 03.03.2019
  Gdzie: Nová Ves areál SKP (Czechy)
  Biuletyn zawodów jest dostępny http://zielonysport.pl/pliki/MPNBnO2019_Biuletyn_1.pdf
 • CTZ: MP, MPM długodystansowy BnO - etap 1
  Kiedy: 2019-03-31
  Gdzie: Bochnia
  Zapraszamy na Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - czyli tzw. longa. W tym roku o medale najlepsi walczyć będą w okolicach Bochni. Świetny teren, ciekawe i trudne trasy - zapraszamy!
 • CTZ: MP, PN RJnO
  Kiedy: 25.05 do 26.05.2019
  Gdzie: Otrębusy
  .
 • CTZ: Silesia O-Cup
  Kiedy: 28.06 do 30.06.2019
  Gdzie: Bytom
  4 niezwykłe biegi w 3 dni w samym sercu Górnego Śląska. Zróżnicowane tereny i ciekawe trasy. Czy jest lepszy sposób aby rozpocząć wakacje?
 • Puchar Warszawy 2018
  Kiedy: 05.10 do 06.10.2019
  Gdzie: Warszawa
  .
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[ME - RJnO] Spory zastrzyk nadziei
2018-07-05

Image title

Przełom czerwca i lipca był ważnym okresem dla specjalistów od rowerowej jazdy na orientację. Na Węgrzech rozegrano Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie w kategorii seniorów, juniorów i masters. Polacy wprawdzie wrócili bez medali, ale z bardzo wysokimi lokatami.

Bez wątpienia gwiazdą pierwszej wielkości w szeregach biało-czerwonych okazał się Bartosz Niebielski, który w tym roku formalnie startuje w młodszej grupie wiekowej M17. Na ME pojechał jednak w M20, gdzie był jednym z najmłodszych zawodników  w stawce. Poza nim tylko siedmiu innych uczestników zmagań reprezentowało rocznik 2001. Niebielski mimo niewielkiego doświadczenia w porównaniu z konkurentami indywidualnie w klasyku oraz w wyścigu na dystansie średnim zajął piąte lokaty! Za pierwszym razem do medalu zabrakło mu 5 minut 4 sekund, za drugim zaś tylko 1 minuty 9 sekund. Ale nic straconego – przed Niebielskim jeszcze trzy lata startów w tej kategorii, dziś zdominowanej przez zawodników urodzonych w 1998 i 1999 roku. Należy więc przypuszczać, że niedługo zawiesi na swej szyi upragniony medal. - Należy podkreślić fakt, że zgodnie przez wszystkich trenerów i zawodników zawody na dystansie klasycznym ze względu na panujące złe warunki atmosferyczne i duże opady deszczu zostały uznane za najtrudniejsze w dotychczasowej historii Mistrzostw Europy – tym bardziej z tego względu należy podkreślić fakt, że był to bardzo duży sukces Bartka Niebieskiego, który zajął piąte miejsce. – komentuje trener Jan Cegiełka wynik swojego podopiecznego, a zarazem wychowanka. 

Poza indywidualnymi startami mógł się o niego pokusić także zespołowo w sztafecie. W składzie z Bartoszem Nowakiem oraz Jakubem Jaroszkiem ostatecznie dojechał na czwartym miejscu. Tym razem brąz oddalił się o znacznie większą różnicę czasową niż to miało miejsce rok temu we Francji. - To oznacza, że koniecznie musimy poszukać czwartego, dobrego zawodnika w tej kategorii wiekowej, aby w przyszłym roku nawiązać walkę o medale. – stwierdził Cegiełka.  jedenaście sekund. Miejsce na podium biało-czerwoni przegrali o ponad jedenaście minut choć po zmianach Nowaka i Niebielskiego jeszcze wyprzedzali o trzy sekundy przyszłych medalistów – Czechów. - Niestety mapa zawodów sztafetowych pozostawiała pod względem jakości wiele do życzenia – brakowało dróg, a w dodatku organizator postawił jeden punkt kontrolny w terenie z innym kodem, co dodatkowo powodowało dekoncentrację zawodników i tak naprawdę zawody powinny być unieważnione zgodnie z przepisami IOF. – dodaje Jan Cegiełka

Jedyną konkurencją w której Bartosz Niebielski musiał oddać pierwszeństwo wśród biało-czerwonych w M20 okazał się sprint. Tutaj finiszował na szesnastym miejscu. Dwie lokaty wyżej znalazł się natomiast Jakub Jaroszek. Ten sam zawodnik na dystansie średnim uplasował się na dwunastej pozycji. Nie udało mu się z kolei ukończyć klasyka. Jego los w tej konkurencji podzielił też trzeci członek sztafety – Bartosz Nowak, którego zmógł defekt roweru. W pozostałych dwóch startach indywidualnych Bartosz Nowak  był 21  (sprint) i 24. (dystans średni). Czwarty z Polaków w M20, Jan Byrczek, finiszował na 30. (sprint) i 21. (klasyk) miejscu. Nie dojechał do mety zaś na dystansie średnim.

U juniorek honoru Polski broniła Julia Nyga – także jedna z najmłodszych (rocznik 2002) zawodniczek w kategorii K20.  Do mety – z 26. rezultatem – dobrnęła tylko na dystansie średnim. W klasyku, podobnie jak Nowak, musiała zrezygnować z rywalizacji z powodu defektu roweru.

Wśród seniorów dodatkową stawką Mistrzostw Europy były punkty Pucharu Świata. Z Polaków startował w tej kategorii wyłącznie Grzegorz Marcinkiewicz. Tym razem kategoria elity nie rywalizowała na dystansie sprinterskim, a od razu zaczęła walkę na dystansie klasycznym po ciężkim upadku na jednej z hopek  mocno się poobijał i stracił siodełko w swoim rowerze, pomimo tego ukończył ten morderczy dystans w kategorii elity, zajmując 52 miejsce. Po wstępnych badaniach lekarskich okazało się, że jest bardzo mocno poturbowany, ale nie poddał się i stanął następnego dnia na starcie dystansu średniego. Tu jednak okazało się, że podczas upadku na dystansie klasycznym została lekko uszkodzona rama roweru, która pękła do końca na nierównościach w trakcie pokonywania trasy i zawodnik już musiał zejść z trasy. Tym razem nie udało się zdobyć punktów do klasyfikacji Pucharu Świata. 

W kategorii masters Polacy nie startowali. 

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.28 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskieo w BnO - Dystans średni10.27 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego - sprint10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 WCup 4 - Middle10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.16 WRE: Czech Champioships - Long09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO
Brożyński OliwierJasnowska GrażynaKopydłowski IzabelaKrochmal TomaszKoniuszy JoannaLechowska AgataNowak BartoszPonkało JakubRotter DanielSzafarewicz KatarzynaWapiński BarbaraŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies