Polski Związek Orientacj Sportowej
 • CTZ: MP w NBnO
  Kiedy: 02.03 do 03.03.2019
  Gdzie: Nová Ves areál SKP (Czechy)
  Biuletyn zawodów jest dostępny http://zielonysport.pl/pliki/MPNBnO2019_Biuletyn_1.pdf
 • CTZ: MP, MPM długodystansowy BnO - etap 1
  Kiedy: 2019-03-31
  Gdzie: Bochnia
  Zapraszamy na Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - czyli tzw. longa. W tym roku o medale najlepsi walczyć będą w okolicach Bochni. Świetny teren, ciekawe i trudne trasy - zapraszamy!
 • CTZ: MP, PN RJnO
  Kiedy: 25.05 do 26.05.2019
  Gdzie: Otrębusy
  .
 • CTZ: Silesia O-Cup
  Kiedy: 28.06 do 30.06.2019
  Gdzie: Bytom
  4 niezwykłe biegi w 3 dni w samym sercu Górnego Śląska. Zróżnicowane tereny i ciekawe trasy. Czy jest lepszy sposób aby rozpocząć wakacje?
 • Puchar Warszawy 2018
  Kiedy: 05.10 do 06.10.2019
  Gdzie: Warszawa
  .
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[BnO] Wiele powtórek
2018-06-12

Image title

W miniony weekend w Szczecinie rozdano dwa kolejne w tym sezonie komplety medali Mistrzostw Polski w biegu na orientację. Po rozegranych w kwietniu zmaganiach długodystansowych, tym razem najlepsi specjaliści od tej dyscypliny nad Wisłą zmierzyli się w dwóch konkurencjach sprinterskich: sztafecie oraz w starciu indywidualnym.

Mistrzostwa miały bardzo uroczystą oprawę. Organizatorzy - KOS BnO Szczecin - postarali się o dobrą reklamę dla mistzostw, rozwieszając banery w najważniejszy punktach miasta. Medaliści zmagań byli zaś dekorowani podczas przypadających również na ten weekend Dni Morza, dorocznej, niezwykle popularnej imprezy mającej miejsce w stolicy Zachodniego Pomorza. Należy pochwalić organizatorów za przygotowanie doskonałych tras oraz świetną oprawę imprezy. Szkoda że chuligański wybryk związany z przestawieniem punktu koło kopczyka w gęstwinie był łyżką dziegdziu w beczce miodu jaką była cała impreza.

Podobnie jak podczas MŚ, ME i innych najważniejszych imprez, Mistrzostwa Polski w sztafecie sprinterskiej odbywają się w formacie mikstów (kobiety na dwóch skrajnych zmianach i mężczyźni na 2. i 3. etapie). Wśród seniorów złoto obronili faworyci rywalizacji z WKS Grunwald Poznań: Maria Gorczyca - Michał Olejnik - Bartosz Pawlak - Aleksandra Hornik. W poprzednim roku w takim samym składzie oraz ustawieniu przedstawiciele Wielkopolski pokonali o 38 sekund UNTS Warszawa. Tym razem różnica była jeszcze wyraźniejsza.

Maria Gorczyca straciła do liderki tylko trzy sekundy. Na drugiej zmianie Grunwald jednak na prowadzenie wyprowadził Michał Olejnik, a Bartosz Pawlak i Aleksandra Hornik utrzymali tę pozycję. Ostatecznie obrońcy tytułu wygrali zmagania z przewagą prawie półtorej minuty nad WKS Śląskiem Wrocław w składzie Agnieszka Cych - Tomas Krivda - Wojciech Kowalski - Hanna Wiśniewska. Wrocławianie poprawili się więc o jedną lokatę w porównaniu z 2017 rokiem. Na trzecim miejscu uplasował się WKS Wawel Kraków (Maja Garbacik - Marcin Biederman - Kacper Kuca - Paulina Cygler). Brąz udało się odbić z rąk ubiegłorocznych wicemistrzów, UNTS Warszawa, na ostatniej zmianie. Ostatecznie Paulina Cygler wyprzedziła Justynę Kostrzewską o 22 sekundy.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: S-16: WKS Śląsk Wrocław (Hanna Sudoł, Stanisław Kurzyp), S-18: UKS Orientuś Łódź (Zuzanna Gielec, Piotr Rzeńca), S-70: ind. Mazowsze/UKS Azymut (Anna Górnicka-Antonowicz, Tomasz Tkaczuk), S-100: UKS Azymut 45 Gdynia (Irena Morawska, Paweł, Morawski).

Aleksandra Hornik zresztą podobnie jak przed rokiem odniosła podwójne zwycięstwo. Tak jak w Lublinie, tak i w Szczecinie, po drużynowym złocie sięgnęła po medal z tego samego kruszcu indywidualnie w K-21. Biegaczka WKS Grunwald Poznań od początku 2017 roku w konkurencjach indywidualnych nie stanęła na najwyższym stopniu podium w zmaganiach w ramach MP tylko w dwóch biegach długodystansowych! Rywalki jednak nieznacznie zmniejszyły dystans do dominatorki. W 2017 roku Hornik miała 1 minutę 34 sekundy przewagi nad wicemistrzynią. Tym razem różnica między nią, a drugą na mecie - Agatą Stankiewicz - wyniósł równo minutę mniej. Dla tej zawodniczki to już drugi indywidualny medal MP w tym sezonie. Na długim dystansie była ona bezkonkurencyjna. Po rocznej absencji na podium sprintu wróciła zaś Hanna Wiśniewska. Tak jak w 2016 roku przypadł jej w udziale brąz. Do Hornik straciła 1 minutę 1 sekundę.

Powtórkę z rozrywki na najwyższym stopniu podium zafundowała też rywalizacja w M-21. Złoto obronił Piotr Parfianowicz z UNTS Warszawa. Zwyciężął on w trzech z czterech ostatnich edycjach Mistrzostw Polski w sprincie! O dziesięć sekund reprezentant Polski wyprzedził swego kolegę z kadry - Bartosza Pawlaka. Dla zawodnika WKS Grunwaldu Poznań to już z kolei siódme Mistrzostwa Polski w tej konkurencji zakończone na podium! Brąz zgarnął Michał Olejnik - mistrz z długiego dystansu. Dopiero szósty znalazł się ubiegłoroczny wicemistrz (ex aequo z Pawlakiem) Wojciech Kowalski. Aż ośmiu pierwszych biegaczy w tej konkurencji zmieściło się w przedziale jednej minuty.

Dublet - podobnie jak Hornik w K21 - zgarnęli tylko: Anna Górnicka Antonowicz w K-45, Irena Morawska w K-55 (UKS Azymut 45 Gdynia), Stanisław Kurzyp w M-16 (WKS Śląsk Wrocław), Piotr Rzeńca w M-18 (UKS Orientuś Łódź), Tomasz Tkaczuk w M-35 (UKS Azymut Pabianice).

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: K-16: Julia Krempińska (UKS Azymut Pabianice), K-18: Maja Garbacik (WKS Wawel Kraków), K-20: Justyna Kostrzewska (UNTS Warszawa), K-35: Ilona Śliwczyńska (Team 360 Stopni Warszawa), K-40: Agnieszka Bultrowicz (KS Hades), K-50: Teresa Bugaj (WKS Wawel), K-60: Jolanta Wysocka (UKS Kometa Gliwice), K-65: Małgorzata Czabańska (UKS Azymut 45 Gdynia), M-20: Tomas Krivda (WKS Śląsk Wrocław), M-40: Piotr Cych (WKS Śląsk), M-45: Mariusz Plesiński (HKS Azymut), M-50: Piotr Młynarczyk (UKS Orientuś Łódź), M-55: Zbigniew Klawczyński, M-60: Jerzy Kryjomski (KS Kościelec Chrzanów), M-65: Ryszard Jakielaszek (GKS Luzino), M-70: Janusz Michałek (KOS Modrzew), M-75: Edward Czabański (UKS Azymut 45), M-85: Stanisław Wysocki (Spójnia Warszawa).

Nie zabrakło też medali dla przedstawicieli gospodarzy. Krystian Petersburski był drugi w M-18, zaś Mateusz Kula trzeci w M-16. Na starcie pojawili się również między innymi najstarsi obecnie biegacz na orientację w Polsce - Stanisław Wysocki i Mieczysław Zielczyński (w M-85).

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.28 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskieo w BnO - Dystans średni10.27 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego - sprint10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 WCup 4 - Middle10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.16 WRE: Czech Champioships - Long09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO
Brożyński OliwierJasnowska GrażynaKopydłowski IzabelaKrochmal TomaszKoniuszy JoannaLechowska AgataNowak BartoszPonkało JakubRotter DanielSzafarewicz KatarzynaWapiński BarbaraŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies