Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[BnO - ME]: Liderami Hornik i Pawlak
2018-05-16

Image title

Szwajcarski kanton Ticino stał się w dniach 6-13 maja areną rywalizacji podczas jubileuszowych X Mistrzostw Europy w Biegu na Orientację, które zarazem były pierwszą rundą tegorocznego Pucharu Świata. Do rywalizacji w trzech konkurencjach indywidualnych i dwóch zespołowych przystąpiło sześcioro Polaków: Aleksandra Hornik, Zuzanna Kubicka, Hanna Wiśniewska, Michał Olejnik, Piotr Parfianowicz i Bartosz Pawlak.

SPRINT


W rozpoczynających mistrzowską batalię kwalifikacjach sprintu z naprawdę znakomitej strony pokazała się Aleksandra Hornik. Zawodniczka z Poznania w swojej grupie eliminacyjnej zajęła drugą lokatę, wyprzedzając m.in. Linę Strand i tracąc ledwie szesnaście sekund do pierwszego miejsca. To był najlepszy występ w historii reprezentacji Polski w tej fazie zmagań na ME. Niestety Hornik okazała się jedyną reprezentantką Polski w finałach. Z pozostałych zawodników najbliżej powodzenia znalazł się Piotr Parfianowicz. Zabrakło mu jednak czterech sekund i dwóch lokat do wywalczenia przepustki. Michał Olejnik i Zuzanna Kubicka mieli już dużo większe straty. 


W finale Hornik niestety nie zdołała nawiązać do swojego znakomitego rezultatu. Ostatecznie uplasowała się na 33. miejscu ex aequo z Adelą Indrakovą, Laurą Ramstein i Silje Ekroll Jahren, która zwyciężyła w jej grupie kwalifikacyjnej.


BIEG ŚREDNIODYSTANSOWY


Podobnie jak w sprincie, tak i tu tylko jednemu reprezentantowi Polski udało się przebrnąć kwalifikacje. Tym razem był to Bartosz Pawlak, 10. zawodnik trzeciego – bardzo mocno obsadzonego (m.in. z Danielem Hubmannem, Andreasem Kyburzem, czy Lucasem Bassetem) – biegu eliminacyjnego. Z trójki kobiet najlepiej spisała się zaś Hanna Wiśniewska. Jej wynik pozwolił jednak tylko na uzyskanie 26. miejsca w swej grupie. 


W finałowym starciu Pawlak zajął 29. miejsce. To jego najlepszy wynik w karierze na tym dystansie na Mistrzostwach Europy. Poprzednio lepszy rezultat w męskiej części ekipy wśród Polaków w tej konkurencji odnotował Wojciech Kowalski  - 17. ma ME 2008. Oprócz niego większe osiągnięcia niż Pawlak zanotowali dotąd tylko: Robert Banach (4.), Janusz Porzycz (13. i 28.) oraz Sławomir Woźniak (16.).


SZTAFETA SPRINTERSKA


Niestety nie powiódł się Polakom start w tej konkurencji. Nieco odświeżony skład w porównaniu z poprzednimi występami w tej konkurencji na mistrzowskich imprezach – za Weronikę Cych pobiegła Zuzanna Kubicka – nie przyniósł biało-czerwonym szczęścia. Już na pierwszej zmianie nowicjuszka w ekipie ominęła punkt kontrolny, w związku z tym Polacy nie zostali sklasyfikowani. Szkoda, zwłaszcza w kontekście bardzo przyzwoitego występu specjalistów od sprintu: Piotr Parfianowicz na swoim etapie miał ósmy czas (m.in. przed Szwajcarem Florianem Howaldem), zaś Aleksandra Hornik na końcowym odcinku uzyskała siódmy wynik, wyprzedzając choćby Galinę Winogradową.


SZTAFETA


Ta konkurencja przyniosła Polakom największy sukces na tych mistrzostwach. Zespół męski w składzie: Michał Olejnik – Bartosz Pawlak – Piotr Parfianowicz dobiegł na ósmym miejscu wśród pierwszych sztafet narodowych w stawce! W ogólnej klasyfikacji zajęli zaś dziesiątą lokatę. To najlepsze wyniki w tej konkurencji w historii startów biało-czerwonych na Mistrzostwach Europy. Szczególnie znakomitą postawą popisał się Pawlak. Na swoim odcinku zajął 5. miejsce, co pozwoliło Polakom awansować z 19. na 8. lokatę! Poprzednim rekordem była wśród mężczyzn 12. pozycja z 2002 roku osiągnięta przez tercet Sławomir Woźniak – Janusz Porzycz – Robert Banach. U kobiet rekord stanowią 5. i 6. miejsce zajęte przez Monikę Deptę, Barbarę Bączek-Motałę oraz Annę Górnicką-Antonowicz. Tym razem nasze panie nie startowały.


KLASYK


To jedyna konkurencja na tych ME w której punkty do klasyfikacji PŚ zdobyła dwójka Polaków. Aleksandra Hornik przybiegła na trzydziestej lokacie, co stanowi jej najlepszy wynik w klasyku w najbardziej prestiżowym cyklu zawodów. Na trasie długości 11,3 km straciła ponad dziewiętnaście minut do triumfatorki – Tove Alexandersson. Mniejszą stratę czasową, ale gorszy wynik pod względem zajętego miejsca osiągnął Bartosz Pawlak. Skończył rywalizację na 39. pozycji co dało mu dwa pucharowe punkty. Nie udało mu się zatem powtórzyć znakomitego występu na ME dwa lata temu, gdy skończył zawody na 12. miejscu. Oprócz tego duetu na trasie pojawiła się jeszcze Hanna Wiśniewska, która zakończyła zmagania z 59. wynikiem.~Wojciech Bajak
10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 208.10 Grand Prix Polonia - Etap 1
Domagała PatrycjaKleczewska KlaudiaKula AgataLibner WojciechMichalska NadiaMoszyńska KatarzynaOdolecki FilipSzala MałgorzataTopolewska WeronikaUsowski MateuszWicha KatarzynaWesołowski RafałWicha IwonaZych LeszekŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies