Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[NBnO - MP] Dominujący duet
2018-02-27

Image title


Czeskie Roudnice v Krkonosich w miniony weekend były areną Mistrzostw Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Wśród seniorów złoty dublet na nich wywalczyła Maria Pabich. U mężczyzn w jej ślady poszedł Radosław Jaroszek.


W zeszłym sezonie Maria Pabich na MP w NBnO na średnim dystansie zdobyła złoto, w klasyku nie została zaś sklasyfikowana. Tym razem była już bezkonkurencyjna w obu startach.

W klasyku trasę o długości 11,1 km przebiegła w czasie 118 minut 18 sekund. Drugą na mecie, Nataszę Nikitczenko, wyprzedziła o 1 minutę 46 sekund. Na trzecim miejscu znalazła się wicemistrzyni z 2017 roku - Karolina Pacek.

Na dystansie średnim do tych samych zawodniczek należały miejsca 1. i 3. Pomiędzy nimi znalazła się jednak tym razem nie Nikitczenko, ale Agnieszka Lisewska. Zwyciężczyni, Maria Pabich, trasę o długości 5,2 km pokonała w 45 minut 44 sekundy. Wyraźnie pokonała resztę stawki. Lisewska straciła do niej prawie 5,5 minuty. Pacek dołożyła dodatkowe dwie minuty dwadzieścia dwie sekundy.

W M21 naprawdę okazale wyglądają wyniki Radosława Jaroszka. Zawodnik znany głównie z RJnO z dużą - sięgającą siedemnastu minut - przewagą wygrał klasyk. W zestawieniu z Czechami dało mu to 21. miejsce, czyli w górnej połowie, liczącej ponad pięćdziesięciu zawodników, stawki. Za nim znalazło się aż siedemnastu reprezentantów gospodarzy i jeden Niemiec. Najmniej z Polaków stracił do niego Piotr Skorupa, dla którego jest to awans w klasyfikacji, w porównaniu z brązem rok wcześniej. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Remigiuszowi Nowakowi, który zanotował dwadzieścia sześć minut gorszy czas niż Jaroszek.

Na dystansie średnim polscy seniorzy startowali w M21A. Tutaj także Jaroszek pokazał swą wyższość nad krajowymi konkurentami. W zestawieniu z rodakami Rumcajsa zajął zaś drugie miejsce ze stratą ledwie siedmiu sekund do triumfatora zmagań. Z Polaków na drugim miejscu znalazł się znów Piotr Skorupa (+6:45). Brąz tym razem zgarnął Paweł Moszkowicz. Zarówno on, jak i brązowy medalista z pierwszego dnia - Remigiusz Nowak - udowodnili więc siłę weteranów. Doskonale dali sobie radę z wieloma młodszymi zawodnikami.

W K14 dwukrotnie najlepsza okazała się Matylda Leśniak. Na dystansie średnim jej jedyna konkurentka, Julianna Polewka, nie startowała z powodu choroby jakiej się nabawiła dzień wcześniej. W K17 złotymi krążkami podzieliły się: Julia Nyga (klasyk) oraz Kinga Pogoda (dystans średni). W klasyku te dwie zawodniczki dzieliło na mecie ledwie 32 sekundy, co było najmniejszą róznicą na tych MP między 1., a 2. zawodnikiem w jednej kategorii. W K35 dublet padł łupem Marii Marszałek.

W M14 po razie wygrali Patryk Marszałek i Adam Lisiak. W M17 Łukasz Kołodziejczyk w klasyku zdominował rywalizację (prawie 21 minut przewagi!), ale już następnego dnia pokonał drugiego na mecie Jakuba Kucharczyka tylko dwudziestoma sekundami. W M20 złotymi krążkami podzielili się: Jan Byrczek (klasyk) i Jakub Jaroszek (dystans średni). W M35/40 dublet wywalczył Damian Dutkiewicz, podobnie jak w M45/50 - Sławomir Łabuziński. W M55 w ich ślady poszedł zaś Jacek Kozłowski. Był on blisko podium w zestawieniu z Czechami. Zajął czwartą lokatę ze stratą 45 sekund do trzeciej pozycji.

~Wojciech Bajak
10.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 208.10 Grand Prix Polonia - Etap 107.28 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 2 07.27 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 107.07 Puchar Wawelu - Etap 407.06 Puchar Wawelu - Etap 307.05 Puchar Wawelu - Etap 207.04 Puchar Wawelu - Etap 106.17 Głuchołazy Cup - Etap 306.16 Głuchołazy Cup - Etap 2 06.15 Głuchołazy Cup - Etap 106.10 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 2 - sprint06.02 Puchar Najmłodszych - bieg klasyczny06.01 Puchar Najmłodszych - bieg sprinterski 05.27 Puchar Pomorza - średni05.27 Mistrzostwa woj. pomorskiego - sprint05.26 Puchar Pomorza - klasyk (skrócony)05.20 Puchar Warmii i Mazur - Puchar Puszczy Piskiej
Czarnecki JakubCzupajło PatrycjaHoliński PawełKardyś BartłomiejKruk WojciechLeśnicki StanisławMurawski SylwesterSzymański AdamSkorupa PiotrZielińska OliwiaŻurek GrzegorzŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies