Polski Związek Orientacj Sportowej
  • Grand Prix Pomorza 2018
    Kiedy: 24.08 do 26.08.2018
    Gdzie: Gdynia
    Tegoroczne Grand Prix Pomorza rozegrane zostanie w morenowych lasach w Gdyni. Teren zawodów jest bardzo podobny do terenu rozgrywanych w październiku Mistrzostw Polski w nocnym i średniodystansowym BnO. Zapraszamy!
  • Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1
    Kiedy: 07.09 do 09.09.2018
    Gdzie: Rzeszów
    .
  • Mistrzostwa Polski, Klubowe Mistrzostwa Polski
    Kiedy: 15.09 do 16.09.2018
    Gdzie: Warszawa
    .
  • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters
    Kiedy: 22.09 do 23.09.2018
    Gdzie: Bystrzyca Górna
    Zapraszamy wszystkich orientalistów i pasjonatów biegania z mapą na teren Dolnego Śląska. To właśnie tutaj rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski Masters na prestiżowym dystansie klasycznym oraz w sztafetach, których organizatorami są Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej oraz PZOS.
  • V Bukowa Cup
    Kiedy: 19.10 do 21.10.2018
    Gdzie: Szczecin
    .
  • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
    W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
  • Drugi numer Magazynu!
    Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
  • Magazyn bieg na orientację
    Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
  • WOC nie tylko od strony sportowej
    Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
  • Imprezy Mistrzowskie
    Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
  • Puchar Swiata - Wrocław
    Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
  • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
    Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
  • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
    Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
  • Edgars Bertuks i jego... marketing
    Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
  • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
    Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
50 lat w IOF-ie
2017-12-19

Image title

Ten rok był szczególny pod względem historycznym dla polskiej orientacji sportowej. Upływał on bowiem pod znakiem ważnego jubileuszu. W lipcu minęło równo pięćdziesiąt lat od przyjęcia polskiej federacji do grona członków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej (IOF).

Polska orientacja sportowa narodziła się z ruchu turystycznego. Pierwszą organizacją pod której skrzydłami znalazła się ta dyscyplina sportu stało się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, gdzie utworzono Podkomisję Imprez na Orientację. Od tego czasu jednak jeszcze kilkukrotnie zmieniała swą przynależność organizacyjną. Po PTTK było to: Zrzeszenie Spółdzielczości Pracy „Start”, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Aż wreszcie w 1989 roku udało się powołać Polski Związek Biegu na Orientację przekształcony potem w obecnie istniejący PZOS. Przez cały ten czas Polacy byli jednak członkami IOF.

Akt przyjęcia został dokonany 1 lipca 1967 roku. Polska została jedenastym członkiem IOF po Austrii, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Finlandii, Węgrach, NRD, RFN, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji. Razem z biało-czerwonymi do rodziny międzynarodowej w orientacji została przyjęta też tego samego dnia Wielka Brytania.

W tym roku wypadała więc już 50. rocznica przyjęcia Polaków do IOF. Trzy lata potem wzięli oni udział w Mistrzostwach Świata we Friedrichroda. - Wielkie emocje na ceremonii otwarcia mistrzostw, z pochodniami, pod niebywale czystym i rozgwieżdżonym górskim niebem. Jako junior nie mogłem startować w biegu indywidualnym seniorów M21, ale wolno mi było biec w sztafecie, gdzie wystawiono mnie na drugiej zmianie. Po moim występie byliśmy chyba przedostatni, ale trzeciej zmiany nasz zawodnik nie ukończył z powodów zdrowotnych. Spowodowało to dyskwalifikację naszej drużyny, przez co byliśmy mocno niepocieszeni. - wspominał uczestnik tego startu, Wojciech Mizera.

Od tego czasu Polacy niemal zawsze są stałą częścią najważniejszych imprez w tej dyscyplinie. Sami także podjęli się organizacji wielu międzynarodowych zawodów rangi mistrzowskiej:
- trzykrotnie Puchar Świata
- trzykrotnie Mistrzostwa Świata Juniorów
- Mistrzostwa Europy Juniorów
- Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017

A także zawody w innych dyscyplinach orientacji sportowej:
- dwukrotnie Mistrzostwa Świata w RjnO
- dwukrotnie Mistrzostwa Europy w RjnO

~Wojciech Bajak
07.28 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 2 07.27 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 107.07 Puchar Wawelu - Etap 407.06 Puchar Wawelu - Etap 307.05 Puchar Wawelu - Etap 207.04 Puchar Wawelu - Etap 106.17 Głuchołazy Cup - Etap 306.16 Głuchołazy Cup - Etap 2 06.15 Głuchołazy Cup - Etap 106.10 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 2 - sprint06.02 Puchar Najmłodszych - bieg klasyczny06.01 Puchar Najmłodszych - bieg sprinterski 05.27 Puchar Pomorza - średni05.27 Mistrzostwa woj. pomorskiego - sprint05.26 Puchar Pomorza - klasyk (skrócony)05.20 Puchar Warmii i Mazur - Puchar Puszczy Piskiej05.20 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg sprinterski05.19 Puchar Warmii i Mazur - Mistrzstwa Woj. Warmińsko-Mazurskiego dystans średni05.19 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg klasyczny05.13 Mistrzostwa Gdyni – Puchar Pomorza - dystans średni05.12 Mistrzostwa woj. pomorskiego - klasyk05.12 Puchar Paulinum - bieg średniodystansowy05.12 Mistrzostwa Woj. Łódzkiego - etap 105.12 Puchar Paulinum - bieg sprinterski05.03 Grand Prix Mazowsza - Etap 305.02 Grand Prix Mazowsza - Etap 205.01 Grand Prix Mazowsza - Etap 104.29 IV Warszawska Mila - Warszawska Mila04.28 IV Warszawska Mila - Etap 104.22 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskego w BnO - klasyk04.21 Mistrzostwa Polic w Sprinterskim BnO - etap 104.21 Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego - etap04.21 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego w BnO - bieg nocny04.15 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 3 - middle04.14 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 2 - klasyk04.14 Mistrzostwa woj. Warmińsko-Mazurskiego - Etap104.13 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1 - middle04.08 Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long03.25 Mistrzostwa woj. pomorskiego - long03.24 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średniodystansowy BnO
Biała AgnieszkaChwaliszewski MarekDrągowska MalwinaDopierała PiotrDrągowska (Wysocka) MalwinaFronia MariuszGordon DianaGombiewska KarolinaKalata MichałLewita DamianNalepko MateuszPapke ArkadiuszPapke ArkadiuszWasilewski MikołajWysocka MalwinaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies