Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski w NBnO
  Kiedy: 24.02 do 25.02.2018
  Gdzie: Roudnice
  Mistrzostwa Polski w NBnO
 • Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1
  Kiedy: 13.04 do 15.04.2018
  Gdzie: Dworek
  Tajemnice Dolnego Śląska
 • IV Warszawska Mila
  Kiedy: 28.04 do 29.04.2018
  Gdzie: Sieraków/Słupno
  2 dni biegów średniodystansowych w podchwytliwym mazowieckim terenie; 2 dni z możliwością bezdotykowego potwierdzania punktów kontrolnych. To 4 edycja WM, ale ponownie na całkowicie nowym terenie tuż za granicami Warszawy. Dodatkowo w poniedziałek po WM odbędą się towarzyszące zawody knock-out sprint/micr-o.
 • Grand Prix Mazowsza
  Kiedy: 01.05 do 03.05.2018
  Gdzie: Nowy Dwór Maz
  Trzydniowe, największe na Mazowszu zawody z klasyfikacją łączną rozegrane w widłach trzech rzek - Wisły, Narwi i Wkry, na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka.
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[WYWIAD] Klasyczne "wow"
2017-12-13

Image title


Piotr Rzeńca był jedną z najjaśniejszych postaci minionego sezonu w polskim biegu na orientację. W jego dorobku znalazły się cztery złote medali Mistrzostw Polski w konkurencjach indywidualnych, a nader wszystko - mistrzostwo Europy w kategorii M16. - Po ciężko przepracowanej zimie, byłem dobrze przygotowany fizycznie do ścigania się na najwyższych obrotach - mówi w obszernym wywiadzie.

Na wstępie gratulacje za imponujący wynik w mistrzostwach Polski, indywidualnie cztery złota i jedno srebro. Dobra forma, czy konkurenci nie przeciwstawili Ci się zbyt mocno?
Dobra forma przede wszystkim. Po roku biegania w kategorii M16 poprawiłem się technicznie dzięki treningom i startom na wymagających, ciekawych i bardzo zróżnicowanych terenach. Dodatkowo, po ciężko przepracowanej zimie, byłem dobrze przygotowany fizycznie do ścigania się na najwyższych obrotach.


Jednak chyba największy sukces tego sezonu to Mistrzostwo Europy w sprincie?
Dotychczas jest to zdecydowanie największy sukces w karierze. Wspominam go bardzo miło i jestem szczęśliwy, że wszystko poszło tak jak sobie założyłem i wyobrażałem. Zimna głowa i szybkie nogi mnie nie zawiodły, dlatego tym bardziej jestem zadowolony.


Image title
Mistrzostwo Europy zdobyłeś w sprincie. Czy to będzie Twoja specjalność?
Od zawsze dobrze szło mi w biegach sprinterskich. Szybkość daje mi przewagę nad innymi. Przed wyjazdem na EYOC-a byłem pewien, że lepszy rezultat osiągnę na sprincie niż na klasyku. Jak się okazało, wynik na klasyku również był zadowalający. Mimo, że jestem lepszy w sprincie, to w przyszłym roku większy nacisk położony będzie na przygotowanie pod longa, żeby i na tym dystansie zdobyć medal.


W nagrodę za ME pojechałeś na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata. Wyniki znamy, chciałbym jednak się dowiedzieć, jakie są Twoje osobiste odczucia po rywalizacji z 3-4 lata starszymi zawodnikami?

Różnica w możliwościach fizycznych jest ogromna. Szesnaście a dwadzieścia lat to przepaść pod względem ogólnej siły organizmu. Inaczej ma się ściganie 21-latka z 25-latkiem, ponieważ różnice w dorastaniu zanikają i są praktycznie znikome, dlatego każdy może być na tym samym poziomie. Argumentuje to tezę, że aby osiągnąć dobry wynik na biegu sprinterskim, ale i innych dystansach, trzeba być po prostu "koniem", czyli osobą bardzo mocną fizycznie.


Czy nie korci Cię, żeby spróbować swoich sił w rywalizacji z seniorami? Czy zakładasz jakiś wiek przejścia do tej kategorii, czy obstawiasz, że jednak stanie się to naturalnie, zgodnie z regulaminem, po skończeniu 21. roku życia?
Na tę chwile sądzę, że stanie się to naturalnie, ponieważ jeżeli zdecydowałbym się w wieku 20 lat na startowanie w elicie, to na cały rok musiałbym zmienić kategorie, co uniemożliwiłoby mi eliminowanie się do JWOC-a.


Czy Twój sukces wzbudził większe zainteresowanie mediów Twoją osobą?
Dzięki sukcesowi na Mistrzostwach Europy w lokalnych mediach pojawiło się sporo wzmianek o sukcesie, co z pewnością było bardzo pozytywne.


Ciekawi mnie jak na Twoje sukcesy reagują koledzy w szkole? Czy odkąd zostałeś mistrzem Europy coś zmieniło się w Twoich relacjach z nimi?

Mimo,  że nasza dyscyplina sportu jest średnio znana moim kolegom czy innym rówieśnikom, to są oni pod wrażeniem tego, co osiągnąłem. Już parę razy miałem taką sytuację, że gdy koledzy poznawali mnie ze swoimi znajomymi to mówili między innymi, że jestem tegorocznym Mistrzem Europy i wtedy pojawiało się klasyczne „wooow”, co jest dla mnie bardzo miłe. Niemniej jednak wydaje mi się, że większy podziw wzbudza nieodpuszczanie praktycznie żadnego treningu i wyrzeczenia z tym związane, bo w końcu nie każdy ma w sobie tyle chęci czy zawzięcia, żeby tak układać sobie życie.


Image title


Miniony sezon to spore pasmo sukcesów w Twoim wykonaniu. Tylko totalni kontestatorzy mogliby znaleźć jakieś niedociągnięcia. Ale może właśnie Ty do nich należysz i masz niedosyt po jakimś biegu?
Nie jestem do końca usatysfakcjonowany z wyniku na klasyku Mistrzostw Europy. Mogłem wystrzec się paru błędów,  co dałoby lepszy wynik niż osiągnąłem (6. miejsce).

Drugi taki bieg to MP na dystansie ultralong. Nie spojrzałem na numerację punktów na motylku i zamiast na 5. pkt pobiegłem na 8. Już na samym początku wylądowałem jako przedostatni zawodnik ze stratą 5 min do prowadzących. Dodatkowo, w dalszej części trasy wkradły się kolejne błędy, jednakże walcząc do końca skończyłem na 2. miejscu.Jakie są plany na najbliższy sezon (szczególnie sportowo - wynikowe)?
Celuję wysoko, bo chciałbym obronić tytuł Mistrza Europy w sprincie, a dodatkowo trener Paszyński liczy (oczywiście ja też) na medal z klasyka. Chciałbym również pojechać na Mistrzostwa Świata Juniorów na Węgrzech, by móc powalczyć ze starszymi zawodnikami. Wiem jednak, że sport jest nieprzewidywalny i wiele przeszkód może stanąć na moje drodze, ale jestem dobrej myśli i przede wszystkim będę ciężko pracował, aby osiągnąć swoje cele.

Czy zostajesz tylko przy BnO, czy może w przyszłości planujesz jakiś "romans" z przełajami lub innymi biegowymi formatami?
Żadna zmiana nie wchodzi w grę na ten moment. BnO sprawia mi radość i właśnie w tym chce się spełniać i przy tym harować


~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Antoniak MateuszAcewicz AnitaBorowska KamilaCzerwieniec KrzysztofCzłonka SzymonDzioba MateuszGranek PatrykGradek BeataGlinka AlicjaKonopiński RobertLipka MateuszMisztal PaulinaSeidel JagodaSeidel NikodemWalczak KonradWajrauch OliwiaŻurkiewicz NikolaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies