Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[BnO - PŚ] Siódemka zapunktowała
2017-10-06

Image title

Bez udziału Polaków dobiegł końca tegoroczny Puchar Świata w biegu na orientację. Wcześniej jednak biało-czerwoni uczestniczyli w trzech etapach tego najbardziej prestiżowego cyklu w tej dyscyplinie i udało im się pokazać na arenie międzynarodowej w bezpośredniej rywalizacji z największymi tuzami BnO.

Najlepiej spośród Polaków wypadł Bartosz Pawlak, który został sklasyfikowany na 64. miejscu. Dzięki temu wyrównał swoją najwyższą lokatę w karierze w "generalce". Poprzednio znalazł się na tej pozycji przed rokiem. Wtedy jednak potrzebował do tego 44 punktów. Dziś taki dorobek dałby mu 55. miejsce. Tym razem uzbierał zaś 32 punkty. On też spośród Polaków miał najwięcej punktowanych startów indywidualnych (3 z 4).
 
Nie on jednak popisał się w tym sezonie najwyższą lokatą indywidualną spośród Polaków. Nią podzielili się ex aequo Aleksandra Hornik, Piotr Parfianowicz i Hanna Wiśniewska. Zawodniczka WKS Grunwald Poznań zajęła 24. pozycję w biegu średniodystansowym podczas rywalizacji na Łotwie. Podobnie wysoko sklasyfikowano Piotra Parfianowicza podczas tego samego etapu cyklu, ale w sprincie. Ta dwójka znalazła się odpowiednio: na 66. i 69. miejscu. Dla obojga są to najwyższe lokaty w "generalce" w histori startów w PŚ. Wraz z Pawlakiem byli oni jedynymi Polakami, którzy w tym sezonie dwukrotnie plasowali się w TOP-30.  
 
Hanna Wiśniewska natomiast dobiegła na 24. pozycji w biegu średniodystansowym podczas MŚ w Estonii. Także punktowała ona dwa razy w tym sezonie, ale za drugim razem była to już 37 lokata. Ogółem dorobek 21 punktów dał Wiśniewskiej 72. miejsce - najlepsze dla niej od 2011 roku.
 
Oprócz nich pojedyncze punkty zdobywali w tym sezonie: Michał Olejnik - 8 punktów (104.), Rafał Podziński - 2 punkty (121.), Wojciech Kowalski - 1 punkt (126.). Łącznie więc w tej edycji punktowała siódemka Polaków - to tyle samo co w 2016 roku. W ciągu tych dwóch lat w tym zestawieniu pozostali: Hornik, Wiśniewska, Pawlak, Kowalski, Olejnik i Podziński. "Nowością" - po dwóch latach absencji - jest obecność Piotra Parfianowicza. Wypadła zaś z tego grona Iwona Wicha.
 
Czterokrotnie w tym roku podczas PŚ Polacy wzięli udział w zmaganiach drużynowych (sztafecie i sztafecie sprinterskiej). Najlepiej wypadli w mikście sprinterskim w Turku. W Finlandii zespół w składzie: Weronika Cych - Piotr Parfianowicz - Wojciech Kowalski - Aleksandra Hornik zajął 11. miejsce. W "zwykłym" biegu rozstawnym numer jeden to wynik męskiej ekipy: Wojciech Kowalski - Michał Olejnik - Bartosz Pawlak. Finiszowali oni z 12. czasem na MŚ w Estonii.

~Wojciech Bajak
10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 208.10 Grand Prix Polonia - Etap 1
Car PaulinaDębska DorotaDominiak KamilGęstwicki KamilHowis MateuszKsiężopolska IwonaMiklaszewska IrminaMirek GracjanMaliński JakubMoryl MarcinSławiński MarcinZadora OskarŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies