Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice, Bobolice
  Wawel Cup po kilku latach przerwy wraca w typowo skalisty teren. Wawel Cup 37. to największe skały na Jurze, możliwość zobaczenia dwóch średniowiecznych zamków, piękne okoliczności przyrody,… a przede wszystkim wymagające tereny i orientacja na najwyższym poziomie. Razem stworzymy prawdziwe święto polskiej orientacji!
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • Grand Prix Polonia
  Kiedy: 10.08 do 12.08.2018
  Gdzie: Jakuszyce
  Trzy etapowe międzynarodowe zawody w biegach na orientację. Zgłoszenia: http://orientharper.pl/?cmp=entries&action=eventList
 • Mistrzostwa Polski, Klubowe Mistrzostwa Polski
  Kiedy: 15.09 do 16.09.2018
  Gdzie: Warszawa
  .
 • V Bukowa Cup
  Kiedy: 19.10 do 21.10.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
Wojskowi na medal
2017-06-22

Image title


Wielki medalowy plon przyniosły Polakom rozgrywane w Finlandii w ciągu ostatniego tygodnia Wojskowe Mistrzostwa Świata w BnO. Biało-czerwoni stawali na podium pięciokrotnie, w tym dwa razy indywidualnie. Ozdobę tego dorobku stanowi złoto żeńskiej sztafety.

 - Mieliśmy trzytygodniowy obóz treningowy w Finlandii, więc czułam się dobrze przygotowana. Jestem w dobrej formie fizycznej. Na średnim dystansie zrobiłam kilka błędów, lecz wiedziałam, że w klasyku mogę powalczyć o medal - powiedziała Aleksandra Hornik oficjalnemu portalowi MŚ. W biegu na dystansie średnim była ona najlepszą reprezentantką Polski, zajmując 6. miejsce, dzięki czemu mogła zostać nagrodzona w tradycyjnej dekoracji kwiatowej po zakończeniu rywalizacji.

Dzień później, w klasyku, także uzyskała to prawo, ale już w roli medalistki. W biegu klasycznym ustąpiła tylko pola dwóm Rosjankom - Swietłanie Mironowej i Anastazji Rudnajej, tracąc do zwyciężczyni zaledwie 1 min 40 sek. Polka była zresztą jedyną przedstawicielką "reszty świata" w czołowej "5". Za nią wszak uplasowały się dwie kolejne reprezentantki Rosji. Brąz dla Aleksandry Hornik to jej pierwszy indywidualny medal w konkurencji indywidualnej na Wojskowych MŚ.

Zawodniczka WKS Grunwald Poznań nie była zresztą jedyną medalistką z Polski tego dnia. Brąz wywalczył bowiem także wśrod mężczyzn - Wojciech Kowalski. - Będąc szczerym, myślałem, że z dobrym występem zmieszczę się w TOP-10. Nie oczekiwałem medalu. Myślę, że miałem szczęście dziś ponieważ miałem szansę biec z Miiką Kirmulą - stwierdził po zawodach. 

- Nie oczekiwaliśmy indywidualnych medali, ale z drugiej strony w poprzednich mistrzostwach, klasyk wychodził nam lepiej niż bieg na średnim dystansie - skomentował sukces Janusz Porzycz.

Oprócz Kowalskiego i Hornik w TOP-10 uplasowali się też Bartosz Pawlak (10.) oraz Agata Stankiewicz (9.). Wśród kobiet dodatkowo na 12. miejscu finiszowała Hanna Wiśniewska. Dzięki temu w rywalizacji zespołowej, gdzie brane były pod uwagę rezultaty trzech najlepszych zawodniczek z każdego kraju na obu dystansach indywidualnych Polki zajęły drugie miejsce za Rosjankami! Mężczyźni w składzie: Wojciech Kowalski, Bartosz Pawlak, Michał Olejnik, Rafał Podziński uplasowali się na 5. lokacie.

Pieczęć na znakomitym występie w fińskiej Haminie postawiła znakomita postawa sztafet w ostatnim dniu zmagań. Kobiety w składzie Agata Stankiewicz, Hanna Wiśniewska, Aleksandra Hornik odniosły prawdziwy sukces, stając na najwyższym stopniu podium. Od początku znajdowały się one w czołówce ekip walczących o medale. Przed finałowym odcinkiem plasowały się na drugiej pozycji zaledwie kilka sekund za liderującymi Estonkami. Ostatecznie Hornik znakomicie poradziła sobie z Laurą Joonas i spokojnie obroniła złoto przed zakusami Mironowej. Dzięki temu Polki dowiozły pierwsze miejsce do mety ponad minutę wyprzedzając Rosjanki!

- Myślałam, że optymalnie będzie jeśli będziemy tracić około dwóch minut do Rosji po dwóch zmianach, ale okazało się, że przed finałem jesteśmy... dwie minuty przed nimi! Poczułam więc lekki dreszczyk emocji, bo musiałam obronić tę przewagę i doprowadzić naszą sztafetę do mety - skomentowała Hornik.

Rosjanki, choć prowadziły od startu, na drugiej zmianie popełniły koszmarny błąd i spadły na siódme miejsce. - Nie widziałam Rosjanki w lesie, przez co nie miałam pojęcia, co działo się na czele stawki - opowiadała Wiśniewska. - Byłyśmy w szoku, gdy Ola pojawiła się na mecie na pierwszym miejscu. Oczywiście jest ona bardzo mocną biegaczką, ale wciąż jest jeszcze bardzo młoda, więc nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć w takiej sytuacji.

Nie mniej dramatycznie wyglądała potyczka męskiej części kadry o brąz. Dość powiedzieć, że trzy ekipy z miejsc 3-5 zmieściły się w przedziale... trzynastu sekund! Na szczęście najlepiej z tego grona wypadli właśnie zawodnicy w biało-czerwonych barwach. Polacy powtórzyli swój sukces sprzed roku, występując w tym samym zestawieniu: Michał Olejnik - Bartosz Pawlak - Wojciech Kowalski.

Świetnie wypadł Pawlak, który wygrał drugą zmianę. Pozwoliło się to przesunąć Polakom z dziesiątego na pierwsze miejsce! - Mój bieg był prawie perfekcyjny, dlatego wykręciłem najlepszy czas, wygrywając ponad 1 minutę z drugim. Nie ukrywam, że byłem bardzo zmotywowany po dwóch nieudanych biegach indywidualnych, dlatego dzisiaj chciałem pokazać na co mnie stać - skomentował na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Na trzecią zmianę Wojciech Kowalski ruszał z kilkusekundową przewagą nad dwójką najbardziej utytułowanych zawodników w stawce - Leonidem Nowikowem z Rosji oraz dwukrotnym indywidualnym zwycięzcą tych mistrzostw - Timo Sildem z Estonii. Ostatecznie uległ im w bezpośrednim pojedynku, ale zdołał obronić brąz przed zdecydowanymi zakusami Finów oraz Austriaków. Do mety dotarł pięć sekund przed reprezentacją gospodarzy.

To były jedne z najlepszych Wojskowych Mistrzostw Świata w wykonaniu Polaków. Dorobek zdobyty w Finlandii pozwolił im uplasować się na trzecim miejscu w tabeli medalowej za Rosją oraz Estonią!

Wyniki Polaków:
Aleksandra Hornik - 6. (dystans średni), 3. (klasyk), 2. (drużynowo), 1. (sztafeta)
Agata Stankiewicz - 11. (dystans średni), 9. (klasyk), 2. (drużynowo), 1. (sztafeta)
Hanna Wiśniewska - 13. (dystans średni), 12. (klasyk), 2. (drużynowo), 1. (sztafeta)
Ewa Gwóźdź - 22. (dystans średni), 28. (klasyk)

Wojciech Kowalski - 17. (dystans średni), 3. (klasyk), 5. (drużynowo), 3. (sztafeta)
Bartosz Pawlak - 18. (dystans średni), 10. (klasyk), 5. (drużynowo), 3. (sztafeta)
Michał Olejnik - 26. (dystans średni), 26. (klasyk), 5. (drużynowo), 3. (sztafeta)
Rafał Podziński - 35. (dystans średni), 38. (klasyk), 5. (drużynowo), 16. (sztafeta)
Mateusz Wensław - 38. (dystans średni), 40. (klasyk), 16. (sztafeta)
Marcin Richert - 43. (dystans średni), 49. (klasyk)
Mikołaj Dutkowski - 52. (dystans średni), 50. (klasyk), 16. (sztafeta)


~Wojciech Bajak
06.10 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 2 - sprint06.02 Puchar Najmłodszych - bieg klasyczny06.01 Puchar Najmłodszych - bieg sprinterski 05.20 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg sprinterski05.20 Puchar Warmii i Mazur - Puchar Puszczy Piskiej05.19 Puchar Warmii i Mazur - Mistrzstwa Woj. Warmińsko-Mazurskiego dystans średni05.19 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg klasyczny05.13 Mistrzostwa Gdyni – Puchar Pomorza - dystans średni05.12 Puchar Paulinum - bieg średniodystansowy05.12 Mistrzostwa woj. pomorskiego - klasyk05.12 Puchar Paulinum - bieg sprinterski05.03 Grand Prix Mazowsza - Etap 305.02 Grand Prix Mazowsza - Etap 205.01 Grand Prix Mazowsza - Etap 104.29 IV Warszawska Mila - Warszawska Mila04.28 IV Warszawska Mila - Etap 104.22 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskego w BnO - klasyk04.21 Mistrzostwa Polic w Sprinterskim BnO - etap 104.21 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego w BnO - bieg nocny04.15 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 3 - middle04.14 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 2 - klasyk04.14 Mistrzostwa woj. Warmińsko-Mazurskiego - Etap104.13 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1 - middle04.08 Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long03.25 Mistrzostwa woj. pomorskiego - long03.24 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średniodystansowy BnO03.24 Powitanie wiosny - etap110.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO
Bałabuszko KacperDominiak DagmaraJanowski MateuszKlamecki AntoniKlein MartynaKaczmarek DamianLisewska EwelinaMatwiejczuk KacperNiezgódka PiotrOstaszewski JanPest OlafWalicki AndrzejŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies